Prosinec 2017

VESELÉ VÁNOCE!

24. prosince 2017 v 1:00 | Andey |  Jednodílné povídky

VESELÉ VÁNOCE!

Užijte si letošní Vánoce. Ať jsou ještě lepší než ty minulé a hodně dárků pod stromečkem.
Jako každý rok vám píšu nějakou tu vánoční povídku, tak letos jsem napsala něco podobného, ale zde nejde o děj, ale pocty, které jsem do toho chtěla vložit. Snad je tam najdete a ještě jednou veselé Vánoce.

***

Zabalená do teplého svetru, šály, čepice a obalená v dece se vydávám v huňatých ponožkách na terasu. Sedám si do proutěného křesílka a nechám na sebe dopadat malé bílé vločky, které se lehce snášejí z nebe. Zahrnují mě svými lehkými polibky a já se na ně usmívám. Obloha je plná hvězd a všechno okolo mě je pokryté sněhem. Najednou se okolo mě prožene studený vítr a já se ještě víc zachumlám do deky. Ve vzduchu jsou cítit Vánoce. Samozřejmě. Vždyť je stále Štědrý den, i když za pár minut hodiny odbijí půlnoc. Svit měsíce se odráží od sněhu a venku je vidět jako za bílého dne. A já si vychutnávám kouzlo přítomného okamžiku.
Svobodně se nadechuji studeného vzduchu, až se z toho rozkašlu. Je to nádherná noc v ten nejkrásnější čas v roce a já si tuhle chvíli užívám plnými doušky. Vlasy mám celé mokré od padajícího sněhu, ale mně to nevadí. Všechny moje starosti jsem nechala daleko za mnou. Dovoluji si snít. Je to kouzelná noc a já mám pocit, že nemožné se může stát skutečností.
Slyším, jak otevíráš dveře na terasu, a vzápětí mě tvé teplé ruce ze zadu objímají. Dáš mi pusu na tvář, která je celá zmrzlá. Nic neříkáš a já taky ne. Není to potřeba. Mám pocit, jako by to byl sen. Bojím se, že se probudím a všechno tohle zmizí. Nechci na to myslet, a tak to nedělám. Zavřu oči a cítím teplo sálající z tebe, chlad noci a kouzlo Vánoc.
Když najednou otevřu oči. Stále tu sedím v proutěném křesílku zabalená do tun vlny, mokrá od padajících vloček, zmrzlá od studeného větru a ty poblíž mě nic neříkající, jen mě pozoruješ, jak se zářivě usmívám na celý svět.


Christmas special 2017

17. prosince 2017 v 18:00 | Andey |  ONLY FOR FUN
AHOJ
Moc se omlouvám za svojí neaktivitu. Mohla bych vám tady popisovat, jak jsem neměla žádný čas. Upřímně se vám přiznám, že čas by byl, ale nálada vůbec nebyla. Nechtělo si mi nic psát a ani číst ostatní blogy. Dělala jsme něco jiného a blog šel stranou. Taky jsem tento týden šíleně unavená. Ale teď už jsem tady s vánočním článkem. Jednou jsem brouzdala na we♥it a objevila jsem spoustu článků na téma Vánoce, takže jsem se jimi inspirovala.


Já osobně mám Vánoce strašně ráda. Ta atmosféra. Cukroví. Balení dárků. Zdobení stromečku. ... Takhle bych mohla pokračovat dál, ale přejdu k mému mišmaši všelijakých vánočních článků.


Živý stromeček, nebo umělý?
 • Každý rok jsme měli živý, ale letos to asi nevyjde. Jelikož mám roční sestřičku, která všude leze, šmejdí a za všechno tahá, tak je docela riskantní mít velký živý stromeček, takže letos bude asi malý a umělý.
 • Jinak zbožňuju zdobení vánočního stromečku.
Jaký je tvůj typický Štědrý den?
 • To je rok od roku jiné. Většinou to probíhá tak, že se probudím. Ke snídani si dám čaj se svými oblíbenými pracnami a jdu se dívat na pohádky. A celý den se nese ve stejném duchu. Spousta cukroví, čaje a pohádek. Minulý rok se stalo, že mi nebylo vůbec dobře, takže jsem zůstala zalezlá pod dekou celá bez nálady a unavená. Pospávala jsem. ... Ale doufám, že letos budu fit.
Co si přeješ k Vánocům?
 • Spoustu knížek!!!
Čaj, horká čokoláda, kakao, nebo kafe?
 • U mě samozřejmě vede čaj a horká čokoláda. Dělám si ji doma, kam si ještě extra přidávám nutelu a navrch marsmellow, které ještě posypu čokoládou. Mňam!
Co plánuješ na letošní Vánoce?
 • Rozhodně odpočívat. Jinak nevím, co budu dělat. Ale určitě 25.12. pojedeme k babi na oběd jako každý rok.

Moje trable s vánočními dárky ...
 • Moji kamarádi dobře ví, jak jsem každý rok zoufalá s vymýšlením vánočních dárků. Držím se osvědčené klasiky a tím je kosmetika. Samozřejmě se to snažím každý rok nějak pozměnit, ale ani to není žádná sláva. Vždycky prolezu několik obchoďáků, než najdu to, co jsem hledala.
 • P.S. Nikdy přesně nevím, co hledám. Takže každý rok je to boj než nějaký koupím a ještě k tomu letos dávám víc dárků než obvykle.
 • Naštěstí jsem minulou sobotu byla nakupovat a všechny dárky jsem už sehnala. Pouze mi chybí vyrobit pro maminu a babi, kterým budu dávat koláž z fotek. Jinak mám naprosto všechno.
 • A co vy a nakupování vánočních dárků?
 • Ale ...
 • Nehorázně mě baví balení dárků. Sice nevypadají nějak esteticky dobře, ale doufám, že to nevadí. Já si to užívám, vyhraji si s tím a poslouchám u toho vánoční písničky od PTX.

"We are like a snowflake, all different in our own beautiful way."
Popcorn time |1|

3. prosince 2017 v 21:46 | Andey |  FILMS | BOOKS | SERIALS
AHOJ
Když si uvědomím, za jakým účelem byla tahle rubrika vytvořena - chtěla jsem vám představovat novinky - a jak je na tom teď - píšu minirecenze. Zajímavé.
Nicméně o tom můžu polemizovat někdy jindy. Určitě všichni, kteří můj blog čtete pravidelně, znáte články z kolekce Reading is my escape, kde vám recenzuji pár knížek - většinou 3, 4, a jelikož mám taky moc ráda filmy, napadlo mě, proč neudělat něco podobného.
Články se budou jmenovat Popcorn time podle stejnojmenné aplikace, která je určena na sledování filmů a seriálů. Určitě doporučuji si Popcorn time stáhnout. Vyberete si film/seriál, který chcete vidět. Můžete se na něj dívat hned a během toho se vám bude stahovat do počítače/mobilu/tabletu, abyste se na něj kdykoliv jindy mohli opět podívat.

A teď na první tři filmy.

To the Bone

Ellen je nadaná umělkyně. Na tumblru je hodně známá. Ale trpí anorexií od jedné události, která se stala v souladu s jejími obrázky. Chodí z nemocnice do nemocnice. Když ji z poslední vyhodí, skončí doma s nevlastní maminou - Ellen ji moc nemusí, ale ona pro ni dělá hodně, aby se uzdravila - a nevlastní sestrou - mají se rády jako svoje vlastní. Projde vyšetřením u jednoho výborného doktora a ten se ji rozhodne léčit, pokud bude schopna spolupracovat. Jak se Ellen rozhodne? Co bude po jejím rozhodnutí následovat? Dostane se z toho, nebo do toho spadne ještě víc?

O filmu jsem se doslechla na jednom blogu. Když jsem ho objevila na Popcorn time, bylo jasné, že je jen otázkou času, než se na něj podívám. Není to nijak veselý film. Popisuje, jak se Ellen cítí a jak to zvládá. Nelituji, že jsem se na něj podívala, ba naopak. Je velmi dobře natočený. Pokud vás téma anorexie zajímá, tak ho doporučuji.Hidden Figures

Je rok 1961. U NASA pracuje skupina Afroameričanek, kterým se říká barevné kalkulačky. Mezi nimi jsou tři, které změní všechno. Katherine Johnson, Dorothy Vaughan, Mary Jackson dokáží zahýbat závodem mezi USA a Ruskem o vesmír. Dostanou Johna Glenna na oběžnou dráhu a zapíšou se do dějin.

Film je natočen podle skutečné události, kdy tyto tři geniální Afroameričaky velmi výrazně pomohly NASA. O filmu jsem toho moc nevěděla, tudíž jsem ani nevěděla, na co se mám těšit. Tohle jsem ale nečekala. Ten film vás opravdu chytne. Jak ty tři si jdou za tím, co chtějí. Problém jim dělá, jejich barva kůže, jelikož je rok 1961 a v USA jsou vytyčené zóny pro černochy, ale i přes všelijaké možné zákazy, předsudky ... šly si za tím a dokázaly to. I kvalitně byl film opravdu moc dobrý a dvě hodiny utekly jako voda.The Nightmare before Christmas

Jack Skellington = the pumpink king, pán městečka Halloween, hlavní postava filmu. Už ho nebaví každý rok strašit na Halloween a chce změnu. Při svém přemýšlení se zatoulá do jedné části lesa, ve které ještě nebyl. V ní objeví dveře do dalších svátečních městeček - den sv. Patrika, Díkůvzdání, Velikonoce ... A jsou zde dveře i do vánočního městečka, kam se rozhodne podívat. Jack je z Vánoc tak nadšený, že se je rozhodne převzít a nechá unést Santu Clause. Celé městečko pověří, aby se chystalo na Vánoce a sám se rozhodne stát novým Santou Clausem. Jenže co se stane, když se halloweenské městečko, které umí jenom děsit, rozhodne, že vezme Vánoce do vlastních rukou?

Podle mě je tenhle film naprostá klasika. Burtonovské filmy mám nehorázně moc ráda a tenhle obzvlášť. Písničky se mi také líbí. Já k němu nemám nic, co vytknout. Vzpomínám si, že ho minulý rok pouštěli na Štědrý den večer. A bylo strašně vtipný, když jsou všude kolem cítit Vánoce a teď vám tam zpívají This is Hallowen, this is Halloween ...