Druhák plný půjčování knížek od spolužáků/učitelů

21. června 2017 v 21:52 | Andey |  FILMS | BOOKS | SERIALS
AHOJ
Zprvu to začalo nevinně. Celé léto jsem si chtěla přečíst Metro 2033, ale nekoupila jsem si ho. Pak to přišlo. Bylo září - nový školní rok - a já jsem se zeptal spolužáka, u kterého jsem si byla na 100% jistá, že knihu má. Má ji, tak mi ji půjčil. Od Metra 2033 to vedlo k Metru 2034 ... A vylezlo z toho, že i já jsem půjčovala knížky a taky jsem si spoustu knížek půjčila od ostatních lidí.
A kolik jich vlastně bylo? 12!!!

P.S. O některých knížkách jsem psala v pár READING IS MY ESCAPE. Anotace jsou z Databáze knih.


Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

Anotace: Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu.
Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen - aby odčinil svou vinu - putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil...

Můj názor: Naprosto úžasná knížka. Z celé série Metro nejlepší. Nemohla jsem se odtrhnou. Po přečtení jsem si musela půjčit i druhý díl. Od autora jsem poprvé četla Budoucnost, která mě taky nadchla, a jsem ráda, že Metro 2033 nebylo zklamáním.

Metro 2034 - Dmitry Glukhovsky

Anotace: Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu - jejich jediného spojení s vnějším metrem - k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra - mýtů, které rozhodují o osudu lidstva.

Můj názor: Nebylo to takové jako první díl, ale taky jsem jí měla za pár dní přečtenou. Už jenom chybělo přečíst si poslední díl.

Metro 2035 - Dmitry Glukhovsky

Anotace: Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí.
Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch - jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší…

Můj názor: Řekla bych, že to byl nejslabší díl, ale určitě tím série nijak neztratila na kvalitě. Vadilo mi, že venku už Arťom nepotkává mutanty ... Ale zase jak Arťom a jeho přátelé pracovali na jedné ze stanic Čtvrté říše, bylo hodně silně popsáno. Avšak první díl je nejlepší.

Přechod - Justin Cronin

Anotace: Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti srovnávaný s Kingovým Svědectvím či Cestou Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit.

Můj názor: Nevěděla jsem, do čeho jdu. Trvalo mi dlouho, než jsem to přečetla, ale ne že by mi to nebavilo. Bavilo, ale těch stránek. Někdy jsem měla problém zorientovat se v ději a pak mě dostávalo, když autor popsal celý životopis jedné postavy, kterou pak po třech kapitolách zabil.

Dívka, která si říkala Tuesday - Stephen Williams

Anotace: Hluboko pod ulicemi Londýna žije Tuesday. Labyrint opuštěných tunelů se stal jejím domovem i útočištěm. Sem se uchýlila, aby se schovala před lidmi, kteří jí krutě ublížili. Odtud se jim mstí. Ukradli jí celý život. A ona jim teď vezme ten jejich. Nemá už totiž co ztratit.
Když se objeví spojení mezi Tuesday a brutálními útoky na členy londýnského gangu, přistane případ na stole detektiva Losse: vyhořelého policajta, kterého pronásleduje stín nikdy nevyřešené vraždy jeho dcery.
Před třemi lety mu zemřela v náručí. Přišel pozdě a nikdy si to nepřestal vyčítat. Co je to za policajta, když neumí najít ani vraha vlastní dcery? Teď ale Loss poprvé znovu cítí naději: možná je právě případ Tuesday klíčem ke zjištění, proč musela jeho dcera zemřít.

Můj názor: Původně jsem čekala něco jiného - těžšího, ale bylo to opravdu takové lehčí čtení. Skoro žádné popisy. Krátké kapitoly. To se čte samo.

Hledání Aljašky - John Green

Anotace: Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

Můj názor: Hrůza! Co proboha na tom autorovi vidíte? Nehorázně jsem se u knížky nudila a do čtení jsem se musela nutit a nakonec jsem ji celou přečetla - kupodivu.

My ostatní tu prostě žijem - Patrick Ness

Anotace: A co když nepatříš mezi vyvolený? Mezi ty, co maj za úkol zlikvidovat zombíky nebo bojovat s duchomorama (nebo co má to modrý světlo a všechny ty mrtvoly zase sakra znamenat)? Co si počít, když jsi jako Mikey? Kluk, kterej chce prostě jenom odmaturovat, užít si maturitní ples a možná už konečně sebrat odvahu a pozvat Hennu na rande dřív, než se něco semele a někdo už zase vyhodí školu do vzduchu. Protože někdy má člověk větší trable než to, že se tenhle měsíc už podruhý schyluje k zániku světa, a někdy prostě musí umět najít i v obyčejným životě něco neobyčejnýho. I když třeba tvýho nejlepšího kámoše uctívaj pumy jako modlu.

Můj názor: Opět jsem přesně nevěděla, do čeho jdu. Ze začátku jsem byla mírně zmatená. Pár věcí mi tam nesedělo, ale když jsem si na to zvykla, tak se mi to líbilo.

Ostrov lhářů - Emily Jenkins

Anotace: Přečtěte si to. A jestli se Vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě LŽETE!

Báječná rodina Sinclairových.
Soukromý ostrov.
Velice bystrá dívka, se kterou je něco v nepořádku.

Skupina čtyř přátel - lhářů-, jejichž přátelství začne být destruktivní.
Revoluce. Nehoda. Tajemství.
Lži a další lži.
Pravá láska.
Pravda.

Můj názor: Lehčí čtení. Málo popisů. Krátké kapitoly.

Selekce - Kiera Cass

Anotace: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.

Můj názor: Spolužačka mě vlastně "přemluvila", abych si tu sérii přečetla, nakonec mi tedy přinesla první tři díly. Nikdy bych neřekla, že mě to tolik chytne. Do Selekce jsem byla opravdu nehorázně zabraná a za pár dní jsem ji měla přečtenou. Skvělá oddychovka a romantika. Četla jsem to vlastně hned po tom, co jsem dočetla Prach - postapokalyptický, takže si dovedete si představit, jaká změna to vlastně je oproti tomu, co čtu normálně, ale líbilo se mi to.

Elita - Kiera Cass

Anotace: Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey.
America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona - a Americe běží čas na rozhodnutí.
Právě když si je America jistá, že se rozhodla, zničující ztráta ji donutí znovu o všem začít pochybovat. A zatímco se snaží představit si budoucnost, agresivní rebelové odhodlaní svrhnout monarchii nabývají na síle a jejich plány by mohly zničit její šanci na jakýkoliv šťastný konec.

Můj názor: Trochu slabší díl, ale jen trochu. Opět jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Už to nejspíš chtělo změnu. Dát si pauzu v tom, co obvykle čtu.

První - Kiera Cass

Anotace: Když byla America vybrána do Selekce, ani ve snu by ji nenapadlo, že by se ocitla na dosah samotné koruny, natož k srdci prince Maxona. S blížícím se koncem soutěže narůstají hrozby za branami paláce a America si uvědomuje, jak je lehké všechno ztratit a jak těžce bude muset za svou budoucnost bojovat.

Můj názor: Opět přečteno jedním dechem jako předchozí dva díly. Tímhle dílem jsem to i zakončila. Rozhodla jsem, že ve zbytku série už pokračovat nebudu.

Svět podle Garpa - John Irving

Anotace: Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

Můj názor: Tohle je jediná knížka, kterou mi půjčila učitelka. Ještě jsem ji nečetla, ale v některém z článku určitě na ní můžete čekat názor. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Misaki Misaki | Web | 22. června 2017 v 14:28 | Reagovat

Díly Metra si chci už dlouho přečíst, bohužel nemám takové štěstí jako ty a budu si muset knihy sama pořídit :D. BTW: Vážně je to Hledání Aljašky tak hrozné, plánovala jsem si tu knihu koupit, protože třeba Hvězdy nám nepřály mě bavily, ale teď si nejsem jistá zda mám. :D

2 Heaven Heaven | Web | 22. června 2017 v 18:20 | Reagovat

Selekci jsem četla a i přes to, že podobné typy knížek už neštu, fakt mně chytla a byla skvělá :) Teď mám doma druhý díl a moc se na něj těším :)

3 L. L. | Web | 22. června 2017 v 22:15 | Reagovat

Tak z těchto knih jsem četla pouze Hledání Aljašky, která je tedy moje totální srdcovka :D a vůbec nechápu že tě to nudilo :/

4 Medvěd Medvěd | Web | 23. června 2017 v 7:35 | Reagovat

Tak to ej hodně slušnej seznam. Klobouk dolů. Metro mě taky vždy zajímalo a nedokázal jsem se dokopat k tomu abych ho sehnal.

5 Džejní Džejní | Web | 24. června 2017 v 8:44 | Reagovat

podla mna na knihy od Johna Greena musi mat clovek tie spravne pohlady na svet a zazite tie spravne veci. lebo len tak sa dokaze stotoznit s jeho postavami. ja rozhodne patrim medzi milovnikov knih od Johna Greena, Kam zmizla Aljaska je moja zatial najoblubenejsia kniha od neho. v oktobri vychadza dalsia, ktoru napisal a vcera som sa normalne rozplakala od stastia, ked som sa o tom dozvedela.

6 Natálie Natálie | Web | 24. června 2017 v 20:35 | Reagovat

týjo.. z toho celého znám jen dívka jménem tuesday - ale nečetla jsem to, už z principu že mi to přijde že to vykládá sérii milénia a tu selekci bych si taky chtěla přečíst.. :) jen jsme se k tomu zatím nedostala.. :(

7 Natálie Natálie | Web | 24. června 2017 v 20:36 | Reagovat

ale to metro bych asi číst nemohla.. já moc nemusím knihy a katastrofické budoucnosti.. už tak z toho mám strach natož abych o tom ještě četla.. :D

8 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 25. června 2017 v 9:47 | Reagovat

Z tohohle všeho jsem četla jen J. Greena. Musím říct, že nejlepší od něj byla Papírová města, samotné Hledání Aljašky nemělo moc hlavu ani patu až na to, že to nejspíš má mít nějaké to gesto ztráty a nepochopení a neschopnosti jít dál, stejně jako vlezdoprdelní propad cigárům, který se stal ústředním motivem celé té věci a nejspíš si tak měl získat kouřící puberťačky.

Ale to by se ještě dalo poměrně přejít, vždycky mě nejvíc rozčiluje, jak jsou dívčí postavy J. Greena naprosto asexuální. Buď ten chlap nikdy s ženskou nemluvil, nebo na tom zkrátka nemá vůbec žádný zájem. Pardon, ale zrovna v románech tohle není nepodstatná složka.

9 Paige Paige | Web | 25. června 2017 v 16:34 | Reagovat

Kam zmizla Aljaška som čítala a neviem, čo som si o nej mala myslieť. Páčila sa mi, no zároveň sa mi aj nepáčila :D Od Patricka Nessa by som si ďalšiu knižku chcela prečítať.

10 nika nika | Web | 25. června 2017 v 20:01 | Reagovat

Od toho prvního autora (nepokouším se to jméno skloňovat) jsem četla knížku Budoucnost a nakonec byla fakt skvělá. Zezačátku jsem trochu pochybovala, ale konec mě vážně překvapil a určitě můžu doporučit!
Hledání Aljašky jsem četla asi dvakrát a mám jí fakt ráda. A Ostrov lhářů mám už hrozně dlouho na seznamu, ale v knihovně to pořád nemají a hrozně mě to mrzí :D tak snad brzo.

11 Bella-kejtý♥ Bella-kejtý♥ | Web | 26. června 2017 v 15:43 | Reagovat

Přiznávám se, že o Metru jsem toho slyšela dost a většinou to byly kladné ohlasy. Mě samotnou to prostě nezaujalo. Nevím v čem byl problém, ale asi to není kniha pro mě. Naopak z toho seznamu, který tu píšeš, mám moc ráda Hledání Aljašky. John Green je beze slov... mám ho moc ráda, i přesto, že mě obvykle takováhle témata normálního života nebaví :)

12 cincina cincina | Web | 28. června 2017 v 17:47 | Reagovat

Teda, to si stihla za školní rok přečíst dost knížek:D Já z těchto nečetla ani jednu. Něco není můj žánr a na něco se teprve chystám:)

13 Joina Joina | Web | 28. června 2017 v 18:49 | Reagovat

Jejda abych tolik knih přečetla za jeden rok, to tedy u mě nehrozí.
O té Elitě už jsem slyšela, ale ze všech vybraných jsem ani jednu nečetla.

14 Nauesin Nauesin | Web | 30. června 2017 v 9:34 | Reagovat

Jednou jsem si nějaké Metro půjčila z knihovny. No bohužel to byla asi knížka pokračování, čímž jsem ji pak samozřejmě nečetla, protože jsem neměla předešlý kontext, později jsem se k tomu už nedostala. Prý to jsou dobré knížky, no jen mě to téma nějak nezaujalo. Nebo jsem tomu možná nedala moc šancí, kdo ví. Tyjo, z těch knížek tady jsem slyšela jen o Aljašce :D No jo, už nejsem takový bookworm jako jsem bývala...

15 Michelle Michelle | Web | 30. června 2017 v 17:41 | Reagovat

Taky si hodně půjčuju knihy od kamarádů, máme totiž většinou podobný vkus :) doikonce si půjčujem knihy i co si ten jeden půjčí z knihovny :D
Většina knih z tohoto seznamu není můj šálek kávy, máme docela rozdíly vkus, vzledem k tomu, že já na Greena nedám dopustit :D.

16 Nikys Nikys | Web | 2. července 2017 v 9:13 | Reagovat

Uzasne tipy!! Metro si chci přečíst, ale zatim ho mam v tom seznamu :D selekci, elitu a prvni jsem cetla a boze, to bylo tak dokonale, tedka ctu posledni dil percyho jacksona a miluju to! Taky mam rozectene nevitani a sifru mistra leonarda pro mladez :)

17 Lola-J Lola-J | Web | 2. července 2017 v 19:17 | Reagovat

Oooh, oceňuji tento výběr do tvého článku! Jsou zde tituly, které bych si ráda také přečetla, ale nejsem si upřímně moc jistá, že všechny tohle léto stihnu ještě k těm, co mám rozečtené. :D Ajéje!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama